6 pomysłów na zabawy logopedyczne.Od pewnego czasu odwiedzamy z Karolinką logopedę, jednakże dla małej ćwiczenia proponowane przez Panią są niestety nudne. Ćwiczyć w domu za bardzo nie chce, „znów będziemy mówić miał, i-a i kiełbasa? Przecież to nudne”. Oczywiście ciągłe siedzenie na kanapie i powtarzanie bezsensownych wyrazów jest strasznie nudne. Co więc zrobić, aby urozmaicić ćwiczenia logopedyczne?
Poniżej przedstawiam parę pomysłów na zabawy logopedyczne z dzieckiem – jak na razie zabawy głównie oddechowe – na pozostałe ciągle szukam inspiracji ;)

Gotowanie wody
Do szklanki nalewamy wody – wkładamy słomkę. Dziecko dmucha przez słomkę tak, aby powstały bąbelki.
Podczas tej zabawy ćwiczymy siłę oraz długość wydechu a przy okazji mięśnie okrężne warg.

Dmuchane obrazki
Z farby robimy kleks na kartce – dobrze, aby pędzel był dość mokry, wtedy farba będzie się łatwiej rozprowadzać. Bierzemy rurkę i dmuchamy przez nią kierując jej końcówkę na plamę farby.
Wyścigi
Z gazety robimy papierowe kulki. Zabawa polega na dmuchaniu w kulkę położoną na stole. Wygrywa ten, którego kulka pokona dłuższą drogę.
Kulkę można również położyć na dłoni i zdmuchiwać ją z niej.

Jedzenie gęstych produktów przez cienką słomkę.
U nas świetnie sprawdza się bita śmietana. Zadaniem Karolinki jest zjedzenie całej bitej śmietany z talerzyka – rzecz w cale nie taka prosta!

Picie mleka jak kotek z miseczki
Możemy zrobić konkurs, kto szybciej wypije mleczko z miseczki – nie używając przy tym rąk – dobra zabawa gwarantowana!

Układamy kropki na biedronce
Szablon biedronki bez kropek przygotowałam w dwóch wersjach kolorowej, oraz do samodzielnego pokolorowania – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na zdjęcie biedronki na samym dole i wybrać: zapisz obraz jako...
Wycinamy niewielkie kółeczka z czarnego papieru, które będą kropkami od biedronki. Zadaniem dziecka jest przenieść za pomocą słomki kropki na obrazek biedronki. Wbrew pozorom nie jest to takie proste jak picie soczku przez słomkę.


A Wy ćwiczycie z swoimi dziećmi narządy mowy?


Spodobał Ci się mój post? Polub moją stronę na Facebooku i pozostań ze mną na dłużej:

7 komentarzy:

 1. Wspaniałe pomysły! Gdyby się wam znudziły, to zapraszam na zabawy oddechowe do mnie: http://www.szkolneinspiracje.pl/dmuchamy-nie-tylko-na-zimne-zabawy-oddechowe/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję za zaproszenie - wypróbujemy na pewno, jakby nie było czym więcej urozmaicenia w tego typu ćwiczeniach tym lepiej i dziecko szybko się nie zniechęci :)

   Usuń
 2. Bardzo przydatna zabawa nawet dla dzieci, które nie mają problemów z wymową
  lepiej zapobiegać jak leczyć

  okiem-mamusi.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj ja próbowałam zapobiegać i w naturalny sposób rozwijać mowę Karolci - picie przez słomkę, dmuchanie baniek etc. - tak aby jako dziecko nie odczuła, że ćwiczy narządy mowy nooo ale niestety Karolina zamiast "k" mówi "t". Ma niecałe 5 lat więc mam nadzieje, że szybko ją wyprowadzę na prostą :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawe zabawy, szczególnie ta z Biedronką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. biedronkę można zwykłymi papierkami zastąpić. Ćwiczenie wcale nie takie proste jakby się wydawało :)

   Usuń
 4. Zabawy bardzo przydatne, o a ja uwielbiałam to picie jak kotek z miseczki :)

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję!

Copyright © 2016 Pani Domowa , Blogger