Sprzątanie kuchni krok po kroku. Uporządkuj dom na wiosnę.

Sprzątanie kuchni krok po kroku


Sprzątanie rozpoczęłam od najgorszego pomieszczenia w moim domu. Najwięcej pracy było zdecydowanie w kuchni, za to dziś to pomieszczenie lśni. Przyznam Wam się szczerze, że przede mną porządki w pozostałych pomieszczeniach. Jakoś tak zapał opadł, lepiej przecież iść na spacer, niż sprzątać...

Sprzątanie kuchni - parę porad.

1. Czyszczenie lodówki - ja zazwyczaj myję roztworem wody, płynu do naczyń i octu. Ocet działa odkażająco i przy okazji sprawia, że półki
w lodówce pięknie lśnią. Brudniejsze zaschnięte zabrudzenia myję za pomocą magicznej gąbki, dzięki temu unikam szorowania. 



Sprzątanie kuchni krok po kroku

2. Czyszczenie okapu -  ja mam to szczęście, że moje filtry można wyjąć i włożyć do zmywarki, dzięki temu unikam mozolnego pozbywania się tłuszczu z nich. Jeśli jednak kratka z okapu nie mieści się w zmywarce, proponuję spryskać ją roztworem wody i octu. Pozostawić na parę minut, po tym czasie tłuszcz się rozpuści i nie powinno być problemu z umyciem.

3. Organizacja szuflad - szuflady w kuchni najlepiej poodkurzać. Wszelkie przyprawy, makarony, kasze i inne produkty sypkie polecam przechowywać w słoikach. U mnie na przyprawy służą słoiczki po przecierach pomidorowych, w planach mam je pomalować i okleić naklejkami z odpowiednimi napisami. Resztę produktów sypkich takich jak kasze, mąkę, makaron również przechowuję w słoikach. 

4. Czajnik  najlepiej wyczyścić za pomocą zwiniętej foli aluminiowej
i mleczka do czyszczenia. Po takim szorowaniu czajnik będzie wyglądał jak nowy.


5. Zlew ten granitowy wyczyściłam za pomocą magicznej gąbki. Warto też posmarować go niewielką ilością oleju. Srebrny zlew po wyszorowaniu również warto nasmarować oliwką lub olejem, wtedy będzie się ładnie błyszczał.

6. Suszarka do naczyń - kamień i brud można łatwo usunąć mocząc ja w occie. Wystarczy wylać ocet na tackę i pozostawić na 15 minut.

7. Kosz na śmieci, to pewnie zmora każdego. Ja do kosza daję parę kropel płynu do naczyń i zalewam wrzącą wodą. Brud gromadzący się
w koszu się rozpuści i wystarczy całość wylać. Aby uniknąć częstego mycia koszy na śmieci, proponuję zastosować podwójny worek, wtedy gdy ten pierwszy pęknie to pobrudzi nam worek a nie kosz na śmieci.

8. Płyta gazowa - palniki najłatwiej wyczyścić mocząc
je w occie. Wystarczy rozebrać na składniki pierwsze i wymoczyć
ok 60 minut w roztworze octu. Jeśli palniki były bardzo brudne, to warto je później przetrzeć zwiniętą folią aluminiową.

9. Czyszczenie zmywarki - do pustej zmywarki wstawiam naczynie
z litrem octu i włączam cykl z wysoką temperaturą.

10. Czyszczenie piekarnika - u mnie najlepiej sprawdzają się magiczne gąbki, wystarczy trochę poszorować i zaschnięty brud bez problemu znika.

11. Jednorazówki to chyba zmora każdego. Ja przechowuję je
w pustym pudełku po chusteczkach higienicznych.

Sprzątanie kuchni krok po kroku

Post powinien pojawić się wczoraj, jednakże Karolinka cały dzień wymiotowała i mam nie miała okazji przysiąść i go skończyć. Może Wy macie jakieś triki, które ułatwiają sprzątanie kuchni? 

24 komentarze:

  1. W sumie działam podobnie jak Ty. Używając głównie płynu do naczyń, octu i sody. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też używam octu, sody i jeszcze cytryny czasem, np. do czyszczenia w środku mikrofalówki. Do kubka wlewam trochę wody z sokiem z cytryny i włączam ją na minutę. Potem wyjmuję, a mikrofalę w środku wystarczy przetrzeć szmatką lub papierowym ręcznikiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też działam podobnie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. I u mnie ocet w sprzataniu to nr jeden :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiedziałam, że zmywarkę można myć octem - zawsze kupowałam specjalny środek, ale ocet to zdecydowanie tańsze rozwiązanie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czyszczenie zmywarki w taki sposób to coś ciekawego, nie próbowałam jeszcze :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja najbardziej nie lubię sprzątać łazienek.

    OdpowiedzUsuń
  8. I u nas ocet rządzi w kuchni. Moją największą zmorą są filtry z okapu i ruszt z kuchenki. Produkty również trzymam w słoikach, po tym jak zdarzyło mi się wyrzucać kilogramy rzeczy, do których dostały się wołki. Coś okropnego. Do słoików się nie dostają, chyba, że przyniesie się ze sklepu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się już przyniesie to, się przynajmniej nie rozprzestrzenią :)

      Usuń
  9. Ja się tutaj podpisuje nogami i rękami. Sposoby są mi znane i właściwie podchodzę do tego sprzątania całkiem podobnie, jak Ty :)

    Ps. Obserwuje! ☺

    OdpowiedzUsuń
  10. Sprzątanie....zmora :)
    Mam nadzieję, że córcia dobrze się już czuje!!!!

    OdpowiedzUsuń
  11. Podobnie robie - ocet, woda, soda i cytryna :)
    Duzo zdrówka dla córci :)

    OdpowiedzUsuń
  12. bardzo przydatny post, chwalę sobie jako przyszła pani domu :) szczególnie zaciekawił mnie sposób czyszczenia zmywarki!

    OdpowiedzUsuń
  13. Czyszczenie okapu i piekarnika to najbardziej nielubiane zadania w mojej kuchni :) Papka z sody i octu też świetnie działa na zaschnięty i przypalony tłuszcz.

    OdpowiedzUsuń
  14. przyznaję się nienawidzę sprzątać. Robię to tylko dlatego....bo jeszcze bardziej nie znoszę syfu, bałaganu i bajzlu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w bałaganie nie funkcjonuję normalnie, dlatego staram się jak mogę utrzymać porządek w domu. Z naciskiem na staram się :)

      Usuń
  15. Zdecydowanie bardziej sprzątać pokoje niż kuchnie ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. u mnie to zależy, przede mną pokój córy, który jest zdecydowanie gorszy od kuchni :)

      Usuń
  16. Jejku...właśnie uświadomiłam sobie ile rzeczy robię częściej niż raz na tydzień - ewentualnie miesiąc...
    Ale cóż - u nas więcej się dzieje w tej kuchni to i więcej uwagi wymaga...
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też niektóre rzeczy robię częściej, łatwiej się wtedy czyści i nie zajmuje to tyle czasu :)

      Usuń
  17. Ocet jest niezastąpiony ;-) najbardziej lubię sprzątać łazienkę.

    OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję!

Copyright © 2016 Pani Domowa , Blogger